Poznaj różne oblicza największego miasta w Szwajcarii
Mieszkam w Zurychu, piszę o nim i opowiadam.
Od 2020 roku prowadzę spacery tematyczne - prywatne i w grupach.
Wybierz coś dla siebie, w prezencie dla znajomych lub odwiedzających Cię gości!
PIENIĄDZE, KOKAINA I MALWY
Zuryskie Stare Miasto: ABC i mniej znane ciekawostki.

Wybierz się na spacer po średniowiecznych uliczkach Zurychu, inspirowany tematami mojej książki "Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony".

Trasa, czas trwania i cena spaceru ustalane indywidualnie.

SPACER PRYWATNY. Na życzenie, organizacja obiadu/poczęstunku w lokalnej restauracji.
ŚLADAMI KOBIET
Poznaj herstorie miasta, podążając śladami przedsiębiorczyń, opatek, artystek, polityczek i naukowczyń.

Opowieści o kobietach tworzących przeszłość i współczesność Zurychu i ciekawostki z życia miasta. Na zakończenie spaceru APĖRO w plenerze lub w kawiarni (dla chętnych, jedzenie i picie we własnym zakresie).

Start i meta: Dworzec Główny (ZRH Hauptbahnhof)

Czas trwania. spaceru: ok. 3 h (z przerwą)
Cena: 40 CHF/os.

Tematy poruszane podczas spaceru: emancypacja, prawa kobiet, demokracja bezpośrednia, kobieca przedsiębiorczość, edukacja kobiet, życie codzienne kobiet w Szwajcarii, feminizm, sylwetki kobiet Zurychu, solidarność kobiet (networking)

Miejsca: Hauptbahnhof, Lindenhof, Fraumünster, Stadthaus, Karl der Grosse, Rechberg, Polyterrasse

MAŁE GRUPY, DO 10 OSÓB.

TERMINY SPACERÓW: IG spacery_po_zurychu
ZURYSKA STRONA B
Zurych to nie tylko historyczne centrum z eleganckimi kamienicami, luksusowymi butikami, strzelistymi wieżami słynnych katedr i fotogenicznym turkusem rzeki Limmat. Miasto ma też swoją „stronę B” - historię wymykającej się spod kontroli narkomanii, codzienności sex-workerek, umiejętnie pudrowanego ubóstwa i bezdomności, problemów mieszkaniowych i trzymanych w ryzach wyzwań wielokulturowości.

Jak Zurych stał się jednym z najbardziej wielokulturowych miast Europy? Co zostało dzisiaj z czasów przemysłowej świetności? Czym żyje słynny Chreis Cheib, czyli zuryska dzielnica czerwonych (a może zielonych?) latarni? Dlaczego Plac Helwecji stał się symbolem rewolucji? No i gdzie mieszkają zwykli ludzie w mieście, w którym na mieszkanie mało kogo stać?

Start: Landesmuseum
Meta: Bahnhof Wiedikon

Czas trwania spaceru: ok. 3h (z przerwą)
Cena: 40 chf/os.

Tematy poruszane podczas spaceru: polityka narkotykowa, historia imigracji, industrializacja, sex working, Sans-Papiers, ubóstwo, życie nocne i rozrywka, aktywizm społeczny, polityka mieszkaniowa, różnorodność kulturowa

Miejsca: Landesmuseum, Platzspitz, Frauenstreikhaus, Langstrasse, Viadukt, Europaallee, Helvetiaplatz, Kalkbreite, Bahnhof Wiedikon

MAŁE GRUPY, DO 10 OSÓB

UWAGA: na niektórych odcinkach trasy będziemy przemieszczać się komunikacją miejską, bilet we własnym zakresie

TERMINY SPACERÓW: IG spacery_po_zurychu
WINO W MIEŚCIE
Nad Jeziorem Zuryskim wino nie tylko sączy się z połyskujących w słońcu kieliszków, ale i od wieków uprawia. Kiedyś niemal każda zielona powierzchnia w mieście pokryta była winoroślą. Obecnie kanton Zurych jest największym regionem winiarskim w niemieckojęzycznej Szwajcarii, a setki winiarzy i winiarek dbają o to, żeby do butelek trafiały krople z najlepszych zbiorów.

Zapraszam Was na wyjątkowy spacer po Höngg, zielonej dzielnicy mieszkalnej Zurychu, a niegdyś wiosce winiarzy. Dywany winorośli, uprawianej tu prawdopodobnie już przez Rzymian, malowniczo pokrywają wzgórza nad rzeką Limmat, a rozpościerający się widok na miasto i Alpy nie ma sobie równych.

Po krótkim spacerze po okolicy, odwiedzimy miejską winnicę Chilesteig, żeby razem z winiarką Karin Schär zajrzeć za kulisy uprawy i produkcji tutejszych winorośli (ta część spaceru odbędzie się w języku angielskim lub niemieckim, w zależności od preferencji grupy). Zwiedzanie zakończy degustacja wina typowych zuryskich szczepów.

Przez cały spacer towarzyszyć nam będzie polska sommelierka Joanna Abendroth (https://www.instagram.com/feelyourwine/), która odpowie na pytania dotyczące winiarskich zwyczajów w Szwajcarii i zapozna nas ze sztuką smakowania wina.

AKTUALNE TERMINY: IG spacery_po_zurychu
ekoMIASTO
Interesuje Cię idea zielonych miast? Chcesz wiedzieć, jak świadomie kupować, ubierać się, oszczędzać, mieszkać i podróżować? Ciekawi Cię, skąd bierze się woda w kranie i jak pozyskiwać energię w przyszłości? A może chciał/abyś dowiedzieć się więcej o lokalnych inicjatywach zero waste?
Serdecznie zapraszam na cykl spotkań tematycznych pod wspólnym hasłem ekoMIASTO.

Tematem pierwszego spotkania będą ŚMIECI. Szwajcaria to kraj recyklingu, ale co dzieje się z naszymi śmieciami, jak już je posortujemy i wrzucimy do odpowiednich kontenerów? Odwiedzimy zuryską stację recyklingu i spalarnię śmieci Hagenholz, gdzie porozmawiamy o idei gospodarki obiegu zamkniętego.

Wydarzenie odbędzie się w piątek 28 czerwca 2024 r., spotykamy się na stacji Zurych Oerlikon o godzinie 14:45. Koszt: 20 CHF/os.

Szczegóły i zapisy: spacerypozurychu@gmail.com
Liczba osób uczestniczących jest ograniczona.
ZAREZERWUJ SPACER:
spacerypozurychu@gmail.com

TERMINY SPACERÓW I INFORMACJE NA BIEŻĄCO:
INSTAGRAM

© Frau Kaminska
© Foto AE Krol Photography & Magdalena Byland
© logo: toolinkowo

Made on
Tilda